top of page

Прогульники Харківської міськради: депутатів з мандатом розлучає тільки смерть або нові вибори

Оновлено: 8 бер. 2019 р.

6 депутатів Харківської міської ради можуть втратити мандати через прогули сесій та засідань комісій. Серед них - перший заступник мера Геннадія Кернеса Ігор Терехов. Депутат Мусєєв покинув місто через “політичний калейдоскоп у країні”, але збирається повернутись. Черняк бореться з Кернесом, а "Самопоміч" - з системою: опозиційний депутат вийшов з фракції.


 

Ч. 2 ст. 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” зобов’язує всіх депутатів відвідувати всі без виключення сесії та засідання постійних комісій, членами яких вони є. У законодавстві не вказано жодної причини, через яку обранець мав би право пропустити сесію чи засідання комісії. А пропуск більше 50% сесій чи засідань своєї постійної комісії за рік каденції може стати приводом для запуску процедури відкликання мандату депутата за народною ініціативою.


Ми порахували кількість сесій з комісіями, які пропустили депутати Харківської міської ради за 2018 календарний рік.Найбільшим прогульником став депутат фракції “Наш край” Олександр Худенко. Протягом року він не відвідав жодної сесії та 10 з 11 засідань комісії з питань громадського порядку, членом якої він є. Депутат не вийшов на зв’язок з журналістами.


Я даже эту фамилию не знаю”, - відповів голова комісії з питань депутатської діяльності Ігор Вировець на запитання: “Куди пропав депутат Худенко?”.


На другому місці з пропуском 8 з 9 засідань комісії з питань містобудування, архітектури та земельних відносин опинився Станіслав Косінов, який у міській раді представляє “Солідарність”.


Мої пропуски пов’язані з тим, що я працював у Києві заступником голови Державної аудиторської служби. Для мене це поважна причина, але я розумію, що для депутата - не дуже. Але тепер я вже працюю у Харкові, і моя відвідуваність покращиться”, - пообіцяв Косінов.


8 з 11 засідань постійної комісії з питань соцiального захисту та охорони здоров'я пропустила дружина голови Адміністрації Слобідського району Вячеслава Ільєнко, депутка Надія Ільєнко з фракції “Відродження”.


Їх колега по фракції Андрій Жорник у 2018 році не відвідав 5 з 8 засідань комісії з питань місцевого самоврядування, гласності та депутатської діяльності. Жорник прогулює вже третій рік поспіль, навіть голова регламентної комісії не зміг на нього вплинути, а й навпаки, виправдовує:


Что касается этого депутата,то да, были разговоры, но поймите, я ему не начальник. У меня какая задача? Чтоб был кворум, он есть. К сожалению, депутат часто вынужден бывать за границей по работе, но на заседаниях всегда присутствует помощник Жорника, все детально записывает. И его главная ответственность не передо мной, как перед главой регламентной комиссии, а перед избирателями. Они, как мне известно, его работой довольны”, - завірив Ігор Вировець.


Але сам депутат Андрій Жорник каже, що виправився й прогульником себе не вважає. Депутат пропонує рахувати не тільки засідання профільних комісій, а й плюсувати спільні засідання перед сесіями:


Не может быть, я точно знаю, что не превысил этот барьер в 50%, я после вашего мониторинга всегда слежу за своим посещением, для меня это очень важно. Я человек ответственный, точно нет больше 50%. Вы просто неправильно посчитали, вы не учли общие заседания комиссий, а их надо учитывать, я не пропустил ни одного заседания общих и из этих подсчетов, там 8 из 16 ти, а не 60 % как говорите вы”, - прокоментував Жорник.


Після цього депутат надіслав фотографію засідань, де відмічає свою присутність та прогули. Так, дійсно, якщо враховувати спільні засідання, окрім засідань профільної комісії, у депутата буде 50% прогулів. Однак у законодавстві чітко зазначено, що депутат може втратити мандат саме через пропуски засідань постійної комісії, членом якої він є.


6 з 10 засідань бюджетної комісії не відвідав і заступник міського голови Ігор Терехов. У раді він представляє фракцію “Відродження”.


Перезвоните позже, я сейчас на собрании”, - сказав Терехов, коли почув з якого приводу до нього телефонують.


Утім, пізніше він на дзвінки вже не відповідав.


До лав потенційних відкликанців потрапив і Максим Мусєєв з “Відродження”. Він не з’явився на 4 з 7 сесій протягом 2018 року.


Проти Мусєєва відкрите кримінальне провадження за статтею “державна зрада”. За даними СБУ, у депутата є російське громадянство, а сам він з 2015 року працював на ФСБ РФ. Він створив фіктивну спілку ветеранів АТО, за допомогою якої ніби то передавав дані про харківських бійців АТО до спецслужб Росії. Наразі Мусєєва оголошено у розшук, а сам він перебуває поза межами України. Але депутат збирається повернутися та пов’язує своє майбутнє тільки з Україною. Ми зв’язались з депутатом у соціальній мережі Facebook, де він прокоментував свої пропуски:


Харьков, как и Украина - моя Родина. Своё будущее я связываю только с Украиной. В связи с политическим калейдоскопом в стране, я отсутствовал на нескольких заседаниях. Уверен вскоре ситуация стабилизируется”, - сухо відповів Мусєєв, ймовірно через те, що СБУ може відстежувати переписку.


Наразі у виборців є всі підстави для того, щоб відкликати перераховану вище “шістку” депутатів Харківської міської ради. Замість них мандати можуть отримати ті, хто за результатами виборів опинився на наступних місцях у виборчих списках партій.


Варто відзначити, що у 2018 році склад Харківської міської ради оновився. Замість Олександра Фельдмана з “Нашого краю” (син народного депутата Олександра Фельдмана, обраного за мажоритарним округом №175) депутаткою стала Катерина Кордік. А померлого Івана Поповича з “Відродження” замінив Олексій Топчій.


Не дивлячись на те, що у Законі “Про місцеве самоврядування” прописана процедура відкликання депутата місцевої ради, та зробити це дуже складно. Навіть після збору всіх підписів та проходження усіх інстанцій кінцеве рішення про відкликання депутата приймає партія. В Україні були випадки відкликання депутатів, але вони нечисельні, а у Харкові не було взагалі жодного. Про це розповідає й депутат від “ВідродженняОлександр Василенко:


“Процедура отзыва депутатов не рабочая, за свое время депутатства я ни разу не слышал реально о замещении депутата, замена - это только смерть или новые выборы. Случаи видкликання мне не известны. Эту процедуру надо сделать проще: чтоб выборцы могли поддавать жару, чтоб депутаты не дремали на ходу”, - поділився своїми враженнями від законодавства та прогульників депутат Василенко.


Редакція “Смарт медіа” вважає за необхідне внести зміни у Закон, щоб зробити процедуру відкликання простішою.


Хто часто прогулював сесії з комісіями?


Окремо ми зробили список і тих депутатів, які не потрапили до лав кандидатів на відкликання, але пропустили понад 30% сесій чи засідань своїх постійних комісій.40% пропусків засідань бюджетної комісії - у депутатки від “Самопомочі” Олени Ворони.


Я родила ребёнка 8 января этого года и вынуждена была по медицинским показаниям пропустить часть сессий с комиссиями. Как только я справилась - сразу же вернулась к работе”, - розповіла вона.


36% засідань своєї комісії з питань громадського порядку, дотримання законності, охорони прав, свобод та законних інтересів громадян пропустила Наталія Коваленко з “Самопомочі”.


Кроме того, что я работаю депутатом, у меня ещё есть юридическая компания, и не всегда я могу присутствовать на комиссиях в связи с судебными заседаниями и другими вопросами”, - пояснила вона.


33 % комісії з питань міжнародного співробітництва, інвестицій, спортивних та іміджевих проектів, пропустив голова правління ПАТ “Завод Фрунзе”, представник “Відродження”, Олександр Василенко. Депутат розповів, що його відсутність може бути зазначена у протоколі бо він не зареєструвався.


Возможно я был, ведь протокол - это одно, а присутствие - это другое. Но часть комиссий пропустил, так как работа депутата - это нагрузка, а у каждого есть своя работа. Так как я работаю на предприятии, возможно, это совпало с командировками”, - розповів Василенко.


Опозиційний депутат розійшовся з опозиційною фракцією


Індексом опозиційності депутата вважається сума його голосів “проти” та “утримався” по відношенню до загальної кількості питань, за які голосували. Протягом 2018 року на 7 сесіях Харківської міської ради розглянули 464 питань.


Спираючись на результати поіменного голосування ми склали ТОП-10 опозиціонерів Харківської міської ради у 2018 році. До цього рейтингу потрапили 9 з 12 представників фракції “Самопоміч” та позафракційний депутат Ігор Черняк.


Самопоміч” лідирує серед фракцій в опозиційності, по факту представляючи собою єдину опозиційну фракцію міськради.


Нас возмущает несколько вопросов. Например, коммунальные предприятия, которые не подотчетны громаде, бессмысленное распределение бюджета, абсолютно отсутствует стратегия. Ну и конечно же земельный вопрос - это традиционно”, - пояснює опозиційність лідер фракції у міськраді Тарас Сітенко.Найопозиційнішим депутатом став Ігор Черняк.  Він голосував “проти” або “утримуюся” у 41,6% випадків. Ігор Черняк був обраний від партії “Самопоміч”, але влітку минулого року написав заяву про вихід з партії та фракції у міськраді.


По его мнению это случилось из-за мировозренческих позиций. Мы считаем, что для того, чтоб добиться изменений, надо бороться с системой. А он считает, что все замешано на одной личности и надо бороться с личностью”, - тактовно прокоментував Тарас Сітенко.


Сам Черняк розбіжностей у поглядах з колишніми однопартійцями не заперечує:


Вышел из фракции из-за слишком пассивной позиции фракции по целому ряду вопросов. Из партии - по другим причинам, так как перестал видеть перспективы развития партии как сильной национальной политической структуры. Я борюсь против феодальной системы отношений в Харькова. А эта система отношений держится на Кернесе. Чтобы изменить систему, приходится бороться с Кернесом”, - пояснює Черняк.


На другому місці за опозиційністю у міськраді та на першому серед депутатів фракції “Самопоміч” - Марія Мезенцева. Її індекс опозиційності у 2018 році склав 36%.


Опозиційність пов’язана з тим, що багато питань були пов`язані з виділенням бюджетних коштів в більших розмірах, ніж це можливо при конкурентності підрядників. Додатково хочу зазначити, що були проекти рішення, де за наявності хороших ініціатив вони були зміксовані з чимось абсолютно неприйнятним, тому голос віддавався «проти»”, - розповіла депутатка.


Третє місце - у завідуючої кафедрою міжкультурної комунікації та іноземної мови НТУ “ХПІ” Олени Горошко.  Депутатка відмічає, що опозиційність - це її друге “я”.


Основний лейтмотив моєї поведінки не сильно відрізняється від мого партійного слогана "Будь собою". Ну, і, звичайно, будь чесним, перш за все з самим собою. Все дуже просто. Чому виріс рівень опозиційності? Просто впізнаваність зростає, більше людей приходить на мій прийом, більше питань з'являється, які треба вирішити. Ну, і дуже багато показує голосування - це маркер принциповості депутата”, -  прокоментувала Горошко.


А от індекси опозиційності у решти 71 депутата не сягають і 1%, що свідчить про те, що вони практично одноголосно підтримують всі рішення, які пропонуються до розгляду на сесіях Харківської міської ради.

 

Авторка: Олександра Щукіна

Comments


bottom of page