top of page

Представники ініціативи "Виборча рада" завітали до Харкова

26 березня у Хабі “Говерла” відбулася зустріч місцевих експертів з представниками ініціативи “Виборча рада”, мета якої - сприяння свідомому вибору громадян. Гостями від ініціативи стали письменник Сергій Жадан, голова ГО “Центр політико-правових реформ” Ігор Коліушко та екс-виконавчий директор МФ “Відродження” Євген Бистрицький.


На зустрічі обговорювався хід передвиборчої кампанії, популістичність програм кандидатів, спроби демократичних політиків об’єднатися, криза громадянського суспільства, подальші перспективи як ініціативи так і українського політикуму в цілому та багато інших питань.Майбутнє країни залежить від нас, від громадян. Політики будуть завжди такими, якими ми дозволятимемо їм бути. Вони завжди думають про свій інтерес, про своє становище у владі. Це об'єктивна реальність. Але більш успішним є суспільство, яке цих політиків трішки обмежує. В їх фантазіях, в їх можливостях. За рахунок цього формуються правила, і ці правила забезпечують розвиток країни. Як нам рухатися до цього - це проблема, над якою ми тепер ламаємо голову”, - каже Ігор Коліушко.


Утім, чіткого механізму вирішення цієї проблеми до кінця зустрічі так і не було запропоновано.


Хто би зараз не обрався - країна не пропаде. Тому ніякої паніки не мусить бути. Наша проблема - як вона буде. Потрібно міняти законодавство, безумовно. Потрібно вибрати того Президента, який більш-менш відповідає поняттю “свідомий”. Що значить “свідомий”? Це такий, який раціонально підходить до питань, не буде так корумпуватися, відділить політику від олігархів, буде спілкуватися з громадянським суспільством, буде реагувати на будь-яке пошкодження громадського активіста, а не тільки на вбивства”, - розмірковує Євген Бистрицький.Далі зустріч перетворилася на більш жваву дискусію у форматі “вільного мікрофону”.


Ми обираємо не між добром і злом, а між злом. Ми ніколи не залишимося задоволеними нашим вибором. Наразі суспільство має критичний рівень недовіри до політиків. Ми можемо поставити під сумнів будь-яку програму. Бо вона здебільшого є набором декларативних заяв, і немає механізму втілення їх у життя. Програми побудовані так, щоб вразити, справити враження. З наступного дня після перемоги кожен обраний Президент буде втрачати свою підтримку, тому що втілити у життя свою програму за сучасних умов неможливо”, - переконаний очільник ГО “ЕкспертиЗА Реформ” Юрій Георгієвський.


Підіймалося й питання можливої ліквідації інституції президентства та переходу України до парламентської республіки. Сергій Жадан так висловився з цього приводу:


У нашій країні залишилась одна така річ, крім постаті Тараса Шевченка, яка може всіх об’єднувати. Це Конституція України. Мені здається якщо ми зараз почнемо її змінювати, то це може завершитися не лише майданом”.На сьогоднішній день громадянське суспільство дуже потужне і професійне. Єдине чого не вистачає - коли потрібно, як зараз, об’єднатися, поговорити і підтримати один одного і якусь позицію чи якийсь законопроект. Цього об’єднання у нас ще не виходить. Я пропоную після другого туру виборів зібрати з України ініціаторів, які працювали потужно зараз, з їх досвідом. Можливо, невеликим колом. Щоби подумати й запропонувати як контролювати вибори”, - каже керівниця ГО “Фонд місцевої демократії” Ольга Мірошник.


Захід тривав майже дві години та, вочевидь, дав його учасникам низку нових тем для роздумів.


 

Автор: Руслан Зерницький

Opmerkingen


bottom of page