77% голосів: у чому секрет “рекорду” Юлії Світличної на 179-му окрузі?

15 березня 2020 року на Харківщині відбулися проміжні вибори народного депутата України, на яких перемогу здобула екс-очільниця Харківської ОДА Юлія Світлична. У цьому матеріалі аналізуємо основні причини, через які кандидатка отримала 77,54% голосів виборців у день голосування, що є рекордом серед переможців по одномандатних округах на виборах до ВРУ 9-го скликання.


15 березня 2020 року в 179-му одномандатному окрузі, центр якого - у м. Красноград Харківської області, відбулися проміжні вибори народного депутата. Це - можливо, останні в історії України вибори до Верховної ради України “по мажоритарці”. Так, не дивлячись на те, що з 1 січня 2020 року набрав чинності Виборчий кодекс України, який запровадив пропорційну систему парламентських виборів з відкритими регіональними списками, у його прикінцевих положеннях зазначено, що до наступних чергових чи позачергових виборів народних депутатів проміжні вибори відбуваються за Законом “Про вибори народних депутатів України” 2012 року.


Переможницею на цих проміжних виборах у 179-му окрузі стала безпартійна самовисуванка Юлія Світлична, яка до листопада 2019 року очолювала Харківську обласну державну адміністрацію. За неї проголосувало 77,54% виборців, що стало рекордною часткою голосів для кандидатів по одномандатних округах на виборах до Верховної ради України 9-го скликання.


Ряд політичних експертів давно стверджують, що “по мажоритарці” в Україні перемагають або ті, хто витратив на кампанію величезні кошти, або ті, хто балотувався від рейтингового бренду. У чому ж секрет такої високої підтримки Світличної, яка балотувалася самовисуванкою, й, судячи з її декларації, не має значних фінансових накопичень?


Насправді, факторів, які призвели до такого результату, можна назвати досить багато, та я спробую вивести 5 найголовніших.


1. Висока впізнаваність Світличної на окрузі


З серпня 2016 року Юлія Світлична була спочатку “виконуючою обов'язки”, а потім - і повноцінною очільницею Харківської обласної державної адміністрації. На цій посаді вона залишалася до листопада 2019 року, де її замінив Олексій Кучер, який, будучи висуванцем від партії “Слуга народу”, переміг на позачергових виборах до ВРУ 2019 року у все тому ж 179-му окрузі. Весь цей час, більше трьох років, чиновниця активно рекламувалася по всій області, всіляко стараючись піднімати свою впізнаваність, до того ж - “у позитивному ключі”. Світлична регулярно їздила по різних населених пунктах Харківщини, урочисто відкриваючи відремонтовані за бюджетні гроші об'єкти, зустрічаючись з місцевими стейкхолдерами, вітаючи місцевих жителів зі святами і так далі. Все це супроводжувалося дуже активною комплементарною медійною кампанією у соціальних мережах, на регіональних телеканалах, у друкованих та онлайн-ЗМІ. Якщо, наприклад, подивитися старі записи ефірів харківського телеканалу “Р1”, то там по 2-3 з 4 сюжетів вечірнього випуску новин могли “у позитивному ключі” розповідати про Світличну або інших представників ХОДА. Паралельно з цим вона протягом декількох років часто з'являлася у сюжетах таких національних телеканалів, як "Інтер" та "Україна". А з середини лютого 2020 року, після старту передвиборчої гонки на 179-му окрузі, Світлична стала щоденною героїнею випусків новин на "Інтері". Підсумок багаторічної медійної активності - 90% впізнаваності на окрузі до кінця лютого. Саме такі цифри продемонструвало опитування соціологічної групи “Рейтинг”.Одна з аксіом виборів: у кандидата не може з'явитися рейтингу підтримки без його особистої впізнаваності.


Той факт, що виборець хоч щось чув про Світличну, вже є для нього “вагомим аргументом”, щоб проголосувати за неї. Той факт, що виборець чув багато позитивного про неї у новинах, є “дуже серйозним аргументом”, щоб проголосувати за неї (соціологічні дослідження показують, що значна частина українців найбільше довіряє саме теленовинам).


2. Відносна “незаплямованість” біографії Світличної.


Журналісти й аналітики давно пишуть про безпосередній зв'язок між Юлією Світличною та Ігорем Райніним, який раніше був головою Адміністрації Президента Петра Порошенка, а нині очолює Харківський обласний осередок проросійської партії “Опозиційна платформа - За життя”. Так, у 2015 році вони обоє балотувалися до Харківської обласної ради від партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність” й обоє стали її депутатами а сама Світлична була першою заступницею Райніна, доки той очолював Харківську облдержадміністрацію (він був її попередником на цій посаді). Однак у публічному інформаційному просторі й досі немає прямих доказів їх співпраці чи колаборації після призначення Світличної головою ХОДА.


У корупційних скандалах чиновниця не фігурувала, а декілька таких гучних кейсів, у яких звинувачували співробітників ХОДА, репутаційно не зачепили її очільницю. Під час національних виборчих кампаній 2019 року Світлична уникала прямих відповідей на запитання журналістів “за кого вона проголосувала” та публічно не підтримувала жодних кандидатів чи партій. На руку їй зіграв і той факт, що на вибори у 179-му одномандатному окрузі вона пішла безпартійною самовисуванкою, не асоціюючись з жодною політичною силою.


Тому для значної кількості виборців 15 березня 2020 року Світлична виглядала як “чиста й незаплямована кандидатка”.


3. Відсутність у Світличної сильних конкурентів.


Світлична - сильна медійно й репутаційно кандидатка. Однак фаворит на цьому окрузі позачергових парламентських виборів 2019 року, партія “Слуга народу”, на проміжні вибори 2020 року висунула досить слабкого “гравця”.


Вікторія Алєксєйчук вже балотувалася до Верховної ради 9-го скликання. Це відбулося влітку 2019 року. Тоді вона з відривом у декілька відсотків програла нардепу Олександру Фельдману на 174-му окрузі. Цей округ став єдиним з семи округів міста Харкова, де перемогу здобув не кандидат від партії “Слуга народу”. Політологи відзначали, що одним з ключових факторів програшу Алєксєйчук стала її слабка агітаційна кампанія. На 179-му окрузі її кампанію можна назвати вже активнішою, а до для підняття рейтингу було залучено навіть Олексія Кучера, який минулоріч переміг на цьому окрузі з результатом 50,62% голосів виборців. Так, під час одного з урочистих заходів Алєксєйчук з'явилася у його компанії й розмістила на своїй сторінці у соцмережі спільне фото.Однак її кампанія стартувала запізно, а переважна більшість мешканців округу її не знали. Так, лютневе опитування від “Рейтингу” продемонструвало, що її ім'я та прізвище не впізнали 84% респондентів. Проголосувати ж за неї було готові лише 12,5% з тих, хто визначився зі своїм фаворитом, тоді як рівень підтримки Світличної, за даними того ж опитування, був на рівні 62,3%.


Олександр Діденко, член партії “Опозиційна платформа - За життя”, мав 8,5% голосів. Його кампанія була досить скромною, й основна частка його рейтингу - це впізнаваність цієї політичної сили, а не підтримка його персони.


Вікторія Пташник, висуванка від “Європейської Солідарності”, була завідомо програшною кандидаткою для цього округу. Перш за все - вона не є мешканкою Харківської області. Народилася та проживала вона у Києві, а це, звісно що, є значним недоліком для виборців. Окрім того, вона за останні роки змінила вже цілий ряд політичних брендів. 2014 року Пташник стала народною депутаткою за списком “Самопомочі”, але вже 2015-го вона була виключена з фракції за підтримку законопроєкту щодо децентралізації та надання Донбасу особливого порядку місцевого самоврядування. У 2016-2017 роках вона була співголовою партії “Демократичний альянс”. У 2019 році вона балотувалася по одномандатному округу на Київщині від “Голосу”. А 2020 року намагалася перемогти на Харківщині, представляючи партію “Європейська Солідарність”. Певно що, виборці, бачачи такі швидкі політичні міграції, не були впевнені в її послідовності. Результатом усього цього стали 7,91% голосів “за” Пташник у день виборів.


Безпартійна самовисуванка Тетяна Єгорова-Луценко, колишня очільниця Головного територіального управління юстиції в Харківській області, попри досить “прозору” біографію та активну кампанію, не мала високої впізнаваності на окрузі, і її кінцевий результат - 3,03% голосів.


Ігор Швайка, нардеп 6-го скликання ВРУ, екс-міністр аграрної політики та продовольства України, балотувався на цьому окрузі від партії “Свобода”, яка має на Харківщині критично низький рівень підтримки, і цей політичний бренд з його гаслами про націоналізм, ймовірно, навіть зіграв йому в “мінус” у день голосування. Так, результат Швайки на проміжних виборах 2020 року - 2,19%.


У цілому, у Світличної не було жодного сильного конкурента з високим рівнем впізнаваності, прозорим бекграундом та потужною агітаційною кампанією.


4. Підтримка Світличної “Слугою народу” та “ОПЗЖ”.


Невдовзі після оприлюднення результатів лютневого опитування групи “Рейтинг” на сторінках партії “Слуга народу” у соціальних мережах з'явилася публікація, у якій повідомлялося, що Вікторія Алєксєйчук вирішила зняти свою кандидатуру з виборів по 179-му округу.


Рішення про висунення кандидатки від «Слуги Народу» на окрузі в Харкові було ухвалене ще в перші дні лютого. Тоді, коли не було ясності, хто ж іще вирішить балотуватися. Поява Юлії Світличної серед кандидатів повністю змінила передвиборчу картину. Було би нечесно і нерозумно ігнорувати це”, - йшлося у дописі.


У публікації стверджувалося, що у Світличної є всі риси, за якими відбирають своїх кандидатів і “Слуги народу”: “особиста чесність та порядність, незаплямованість корупцією, здатність втілювати стратегію невпинних позитивних змін у країні”. Представники партії сподівалися на те, що між ними та екс-очільницею ХОДА буде “побудована нормальна співпраця”. Фактично, кандидатка від “Слуги народу” знялася на користь Світличної.


Так, у Алєксєйчук не було шансів перемогти фаворитку перегонів, й представники її партії це прекрасно розуміли. Й вони вирішили зняти свою кандидатку на користь Світличної щонайменше з двох причин:


  • вийти з явно програшної для них гри, не задокументувавши дуже гучної поразки офіційними результатами голосування;

  • публічно підкреслити, що вони не "просто здалися і відмовилися від боротьби", а "дають дорогу іншій “якісній” і “досвідченій” кандидатці”, у якої, до того ж, досить прозора репутація серед широкого загалу.


Практично одночасно із виходом з передвиборчої гонки кандидатки від “Слуги народу” член партії “ОПЗЖ” Олександр Діденко написав на своїй сторінці у Facebook, що теж знімає свою кандидатуру, оскільки вирішив балотуватися до Харківської обласної ради на місцевих виборах. Однак “Детектор медіа” зазначає, що ще до цього на телеканалах кандидатку хвалив особисто голова цієї партії, Юрій Бойко.


Таким чином, Юлія Світлична отримала підтримку двох найрейтинговіших партій у країні та на 179-му окрузі, й частина потенційних виборців Алєксєйчук та Діденко у результаті проголосували саме за екс-голову ХОДА.


5. Карантин, через який частина електорату не дійшла на дільниці.


Проміжні вибори народного депутата 15 березня 2020 року в 179-му одномандатному окрузі - перші в історії України вибори, які відбувалися в

умовах загальнонаціонального карантину. Й частина виборців через різні причини не взяла участь у голосуванні. Так, дехто не дійшов на виборчі дільниці, боячись потенційного зараження коронавірусною інфекцією COVID-19 (а по групах міста Красноград за декілька днів до дня голосування почали поширювати фейкову інформацію про те, що у одного з місцевих жителів виявлено цю хворобу), дехто - вважав, що вибори скасовано, дехто - поїхав у інші населені пункти. Так, через оголошення карантину навчальні заклади перейшли у дистанційний режим навчання, й студенти коледжів та технікумів роз'їхалися з гуртожитків, звісно що не встигнувши змінити місця голосування. Особисто я у день голосування відвідав всі 15 виборчих дільниць міста Красноград, й члени всіх комісій зазначали, що переважна маса виборців - віком 50+, а представників молоді на дільниці доходило приблизно по 3-4 на кожні 100 осіб.


У результаті явка по округу склала лише 27,47% виборців (влітку 2019 по цьому ж округу вона сягнула 51,01% виборців). На дільниці дійшов, в основному, центральний електорат Світличної, який і дав їй такий високий відсоток голосів.


Отже. 24 березня 2020 року, ЦВК оголосила, що Юлію Світличну обрано народною депутаткою на проміжних виборах по 179-му одномандатному округу, центр якого - у м. Красноград Харківської області. Вона отримала підтримку 77,54% виборців, що є рекордним результатом для переможців виборів “по мажоритарці” до ВРУ 9-го скликання. Й до причин такого високого рівня підтримки можна віднести такі основні фактори є: дуже високий рівень впізнаваності Світличної на окрузі, відносна “незаплямованість” її біографії, відсутність сильних опонентів, підтримка її партіями “Слуга народу” та “ОПЗЖ” й карантинний режим, через що на дільниці дійшов, в основному, центральний електорат кандидатки.

Автор: Руслан Зерницький

© 2019-2020 by Smart Media