Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з даними Інтегрованої системи обліку інформації про внутрішньо переміщених осіб, станом на 01.06.2024 року в м. Харкові перебуває на обліку: 198 704 осіб, з них зареєстрованих з 24.02.2022 року – 168 646 особи. Зокрема, у травні 2024 року отримали статус ВПО 976 осіб.
В основному, це жителі Харківської області та сусідньої Донецької області. Також, внутрішньо переміщеними особами стали і харків’яни, що перемістились в межах міста, внаслідок пошкодження житла.
Серед ВПО:
- 168 363 сім’я ;
- 28 024 дітей до 18 років;
- 102 743 осіб працездатного віку;
- 11 074 осіб з інвалідністю;
- 51 858 пенсіонера.
Отримують допомогу на проживання 44 359 осіб (http://surl.li/ukgvy).
ВПО, на відміну від інших мешканців міста, є вразливою групою населення, адже на тій території, на яку вони вимушені були переміститися, вони не мають ані власного житла, ані стабільної роботи, ані звичних умов життя. Ця категорія населення, безумовно, має свої специфічні проблеми і інтереси, які варті того, щоб їх доносити до влади. Зупинимось на декількох інструментах шляхом яких ВПО можуть впливати на діяльність Харківської міської ради.
По-перше, участь у громадських обговореннях. Зазвичай, громадські обговорення є платформою для висловлення думок, пропозицій та зауважень щодо важливих міських питань. До таких видів комунікації належать:
- громадські слухання. ВПО можуть брати участь у цих слуханнях, висловлювати свої пропозиції та задавати питання, що стосуються як розвитку території та інфраструктури міста, так і їх інтеграції до процесів життєдіяльності міста (регламентовано Розділом 1 Положення «Про громадські слухання в місті Харкові» (http://surl.li/khapkp)).[VO1] Шукати інформацію про громадські слухання можна тут.
- онлайн-обговорення. Застосування такого виду комунікацій дає можливість ВПО долучитися до процесу прийняття рішень, навіть якщо вони не можуть бути присутніми фізично.
По-друге, участь у роботі консультативно-дорадчих органів. Консультативно-дорадчі органи – це комісії, комітети та ради, що допомагають міській раді у розробці та реалізації політики. Наразі, у м. Харків функціонує Координаційна рада з питань ВПО (http://surl.li/ukhfo).
Відповідно до Положення ВПО можуть бути залучені до роботи таких органів як експерти або представники громадськості, впливаючи на процес прийняття рішень. Також, ВПО можуть брати участь у відкритих засіданнях Координаційної ради, де обговорюються ключові питання міського життя (долучитись до роботи Координаційної ради з питань ВПО можна через реєстрацію на порталі «Прозорий офіс» (http://surl.li/upfor).
По-третє, через волонтерство та громадські ініціативи, які є формами активної участі громадян у вирішенні конкретних проблем або реалізації проєктів. Шляхом застосування такого інструменту ВПО можуть ініціювати або долучатися до волонтерських проєктів, що підтримуються міською радою. Це можуть бути екологічні акції, соціальні проекти або заходи з благоустрою міста. Також, ВПО можуть створювати або приєднуватися до громадських організацій, що співпрацюють з міською радою та впливають на прийняття рішень через свої ініціативи:
- 1-й Харківський гуманітарний хаб (http://surl.li/ygsgjp)
- ГО «Інститут соціальної політики регіону» (http://surl.li/exufyi)
- Фонд місцевої демократії (http://surl.li/uxpyrr)
- ВМГО «Фундація регіональних ініціатив» (Харківський осередок (http://surl.li/wcorcu)).
14. «ВПО та Відбудова Харкова» (матеріал присвячений заходам щодо залучення ВПО до процесів відновлення міста)
[VO1]Додайте, будь ласка, ще одне речення де шукати інформацію про проведення гром слухань.
Цей матеріал опубліковано ГО СМАРТ МЕДІА в рамках Програми «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього матеріалу є винятковою відповідальністю СМАРТ МЕДІА та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.
Comments