top of page

Статут територіальної громади як інструмент впливу на рішення Харківської міської ради

Як вплинути на рішення міської влади: кроки до змін» (огляд інструментів та механізмів, які доступні громадянам для активної участі в процесі прийняття рішень, методи, які можна використовувати для зміни рішень міської ради). Щоденно чиновники Харківської міської ради та виконавчих органів ради виробляють та, намагаються, реалізувувати десятки різних рішень, про які ми, пересічні громадяни, навіть не здогадуємося. Або дізнаємося вже тоді, коли вони вступили у законну силу і почали  реалізовуватися в житті.


Передача в оренду комунального майна, виділення земельних ділянок, незаконне будівництво, сумнівні кадрові призначення, закупівля дорогих товарів і послуг... Ось далеко не повний перелік рішень, які найчастіше привертають увагу громадськості, оскільки часто такі рішення ухвалюються кулуарно, без попереднього обговорення з громадськістю і навіть депутати міської ради можуть про них не знати. Ще гірше, коли депутати міської ради знають про ризиковані або незаконні рішення і свідомо за них голосують. Одні самі зацікавлені в таких рішеннях, інші не хочуть псувати стосунки з міським головою та контрольованою ним депутатською більшістю, а інші – взагалі не ходять на сесії і не виконують своїх депутатських обов’язків.


Ось чому громадськість (представники громадських організацій, волонтери, просто не байдужі громадяни) мають контролювати діяльність органів місцевого самоврядування і впливати на неї, насамперед, своєю активною позицією. Але як? Пікетувати будівлю міської ради? Проводити перед нею мітинги? Зараз, в умовах війни подібні дії заборонені. Та і як би це виглядало на тлі систематичних обстрілів Харкова та інших загроз?


Втім, є безліч інших законних (і головне – доступних) механізмів, які дозволяють ефективно взаємодіяти з місцевою владою і впливати на її рішення. Ми хочемо нагадати свідомим громадянам про ці механізми і навчити ними правильно користуватися. Але перед цим настійливо радимо ознайомитися із Статутом територіальної громади Харкова, в якому викладені базові принципи організації місцевого самоврядування на території нашого міста і права членів територіальної громади на участь у місцевому самоврядуванні (Стаття 14).


Також хочемо звернути увагу на ст. 20 Статуту, яка передбачає, право членів територіальної громади на особисту участь в обговоренні питань міського життя. «Кожний член територіальної громади має право на особисту участь в обговоренні важливих питань міського життя», -  сказано у документі.

У Статуті, також, визначено, що «З метою забезпечення обговорення жителями міста й для урахування громадської думки органи місцевого самоврядування оприлюднюють у міських засобах масової інформації проєкти програм соціально-економічного розвитку міста і приватизації об'єктів комунальної власності, міського бюджету, нормативно-правових актів, що стосуються інтересів усіх або більшості жителів міста».

Як відомо, остання редакція Статуту територіальної громади міста Харкова була ухвалена ще у липні 2007 року і більше не змінювалась. Хоча з того часу відбулося багато змін і в чинному законодавстві України, і в самому житті територіальної громади нашого міста.


Приміром, 2 липня 2015 року були внесені зміни до Закону України "Про звернення громадян" щодо електронного звернення та електронної петиції. Це дуже важливі зміни, які суттєво розширили права громадян та громадських об’єднань на звернення до органів місцевого самоврядування. Мешканці Харкова ними активно користуються. Але у Статуті територіальної громади Харкова ці зміни не відображені.

Крім того, 22 лютого 2024 року Парламент вніс зміни до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування, який передбачає цілу низку новел, зокрема,  відеотрансляцію пленарних засідань місцевих рад та засідань їх постійних комісій у мережі Інтернет в режимі реального часу (після завершення воєнного стану); здійснення відеозаписів засідань, оприлюднення їх на офіційному веб-сайті ради чи в інший спосіб, обов’язковість використання державної мови депутатами, посадовими особами місцевого самоврядування, іншими доповідачами під час сесій рад і т.д. Ці зміни також не відображені в Статуті територіальної громади Харкова.


Звичайно, зараз, поки триває війна, ці зміни, як-то кажуть, не на часі і вони можуть зачекати. Але якщо ми говоримо про післявоєнну відбудову Харкова і розроблення Стратегічного плану його розвитку на найближчі десятиліття, то в цьому Плані мають бути враховані і зміни, що посилять потенціал його громадських інститутів і демократичних механізмів, насамперед, механізмів електронної демократії. До таких механізмів можна віднести і «Електронну картку харків’янина».


Ми добре пам’ятаємо, що цей соціальний проєкт був започаткований у 2021 році, напередодні позачергових виборів Харківського міського голови. Але досі є багато питань щодо вибіркового підходу у видачі цих карток. До того ж, такий підхід не враховує потреби багатьох вимушених переселенців, які наразі проживають у м. Харків і не можуть користуватися соціальними знижками. Очевидно, подібні питання також якось мають бути врегульовані у Статуті територіальної громади Харкова, щоб посилювати її згуртованість і підвищувати зацікавленість у відбудові та покращенні рідного міста. Зрештою, лише так ми зможемо повернути до Харкова десятки тисяч вимушених переселенців і біженців, насамперед, молодь, підприємців, активних громадян, які залишили наше місто ще на початку війни.Цей матеріал опубліковано ГО СМАРТ МЕДІА в рамках Програми «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього матеріалу є винятковою відповідальністю СМАРТ МЕДІА та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

 

Останні пости

Дивитися всі

ЯК дізнатись відповіді на питання?

Зразок запиту на публічну інформацію ЗА П И Тна отримання публічної інформації Відповідно до статті 34 Конституції України кожному гарантовано право на отримання, зберігання та поширення інформації. Г

Comments


bottom of page