top of page

Репортаж з Харківського територіального упрааління НАБУ

Оновлено: 20 лип. 2021 р.

НАБУ –– національне антикорупційне бюро України, один з правоохоронних органів, утворених для боротьби з корупцією. Метою НАБУ є попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень серед топ посадовців. Важливо знати дві ключові речі про НАБ України: це орган досудового розслідування, який передає справи до суду для визначення винуватості чи невинуватості особи; не всі корупційні справи відносяться до підслідності НАБУ.


Історія НАБУ розпочалась з ухвалення Верховною Радою закону «Про Національне антикорупційне бюро України» 14 жовтня 2014 року. У січні наступного року було оголошено відкритий конкурс на заміщення вакантної посади керівника державного органу, що сталось вперше в історії України. 186 кандидатів на посаду директора подали свої документи. Перемогу здобув Артем Ситник. 16 квітня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав два Укази: №217/2015 –– про утворення Національного антикорупційного бюро України та №218/2015 –– про призначення Артема Ситника директором Бюро. Усі працівники НАБУ, за винятком заступників директора Бюро, призначаються на посади через процедуру відкритого конкурсу.


28 липня 2017 року відкрилося друге на той момент територіальне управління Національного антикорупційного бюро України — у Харкові. І саме туди завітали СМАРТ МЕДІА, щоб особисто дізнатись про те, чим займається

Ххарківське територіальне управління.


Основною метою діяльності НАБУ є запобігання корупції та розслідування корупційних справ у вищих ешелонах влади. Територіальні управління зараз існують у трьох містах: Львів, Харків, Одеса. Харківське територіальне управління утворене наказом Директора Національного бюро 29 червня 2016 року. Повноваження цього теруправління поширюються на Харківську, Сумську, Полтавську, Дніпропетровську, Запорізьку, Луганську, Донецьку області (у тому числі територію проведення Операції об'єднаних сил). Конкурс на посаду Директора управління оголошувався двічі і тривав близько півроку. Переможцем став Юрій Кравченко.Територіальні управління необхідні для того, щоб діяльність Бюро була більш ефективною. Штаб-квартири у містах дозволяють детективам краще працювати по всій території України. Адже більшість справ у Харківському територіальному управлінні, до прикладу, мають всеукраїнський масштаб.


Детективам для ефективної роботи необхідно мати безпечне місце, захищену лінію зв’язку. Зараз у Харківському теруправлінні працює Директор, його заступник, 5 спеціалістів та 15 детективів. Відповідно до структури НАБУ вони останні входять до головного підрозділу детективів. Найбільшу частину роботу детективів займають оперативно-розшукові дії. Над будь-якою справою завжди працює не одна людина, а група детективів. Завдання штаб-квартири у цьому процесі –– займатись адміністративним забезпеченням діяльності. Важливо пам’ятати, що НАБУ є органом досудового розслідування, а винесення вироків –– справа суду. Детективи Бюро дуже серйозно ставляться до запобігання витоку інформації. Саме тому зазвичай публічно не заявляється про оголошення підозри, хід справ. Будь-яка інформація про справи може бути розголошена лише з дозволу детектива. Обвинувальний вирок, в результаті якого корупціонер потрапляє за грати, виносить вже суд. На поточний момент це лише Вищий антикорупційний суд.Також теруправління створені для комунікації з громадськістю. Це стосується всіх сфер: тут працює прийом громадян, під час якого можна написати заяву, або отримати консультацію про те, до юрисдикції якого органу відноситься заявлена корупційна проблема. Представники НАБУ проводять зустрічі зі студентами, громадянами, де роз’яснюють мету діяльності, повноваження свого органу, а також інших антикорупційних органів. Існування територіальних управлінь полегшує доступ до НАБУ заявників, адже не кожна така людина матиме змогу дістатись до Києва.
Репортаж з офісу НАБУ підготувала Валерія Головачова


Проект відбувається у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (НДІ) в рамках програми «Відповідальна та підзвітна політика в Україні» (U-RAP) за фінансової підтримки Агентства США з Міжнародного розвитку (USAID).

Останні пости

Дивитися всі

ЯК дізнатись відповіді на питання?

Зразок запиту на публічну інформацію ЗА П И Тна отримання публічної інформації Відповідно до статті 34 Конституції України кожному гарантовано право на отримання, зберігання та поширення інформації. Г

Hozzászólások


bottom of page