top of page

ПОКРАЩЕННЯ ЖИТТЯ У СВОЄМУ РАЙОНІ: ЯК СТАТИ АКТИВНИМ УЧАСНИКОМ ГРОМАДИ?

Універсальних рецептів чи порад тут не існує. Все залежить від того, в якому районі міста ви мешкаєте, і що саме хочете покращити або змінити. Єдине, що ми можемо  порадити – не замахуватися відразу на глобальні зміни або великі проєкти, які не потягнете ні ви, ні адміністрація того району, в якому ви мешкаєте. Але є безліч питань, які можна вирішувати або в робочому порядку або через спеціальні процедури, скажімо, такі – як загальні збори громадян за місцем проживання, місцеві ініціативи, громадські слухання тощо. Порядок використання цих процедур прописаний у Статуті територіальної громади Харкова, про який ми уже згадували раніше, та вдодатках до нього, які місять окремі положення, наприклад, – Положення «Про загальні збори громадян за місцем проживання в м. Харкові».


Відразу маємо попередити, що використовувати на практиці статутні процедури досить складно і не завжди доцільно. Тому варто розпочинати із простіших і доступніших процедур, особливо, якщо проблема, яку ви збираєтеся вирішувати, стосується не лише вас чи вашої родини, а значно ширшого кола осіб. Для початку потрібно знайти цих осіб і заручитися їхньою підтримкою, обговорити визначену проблему і скласти послідовний алгоритм її вирішення. Але давайте про все по-порядку.


1.             Використовуйте соціальні мережі. Наразі це найпростіший і найдоступніший механізм горизонтальної взаємодії та комунікації громадян і пошуку однодумців. З’ясуйте, в яких  соціальних мережах існують найпопулярніші групи, що висвітлюють життя вашого району і приєдайтеся до цих груп. Напишіть там про проблему, яка вас найбільше турбує, і запропонуйте своє бачення її вирішення. Бажано робити це без емоцій і образ, з чіткою викладкою аргументів і фактів, які вам відомі. Будьте переконливими. І найголовніше – не намагайтеся відразу братися за вирішення всіх проблем, про які ви знаєте. Треба вибрати одну-дві найголовніші і над ними працювати.  А там життя покаже.


2.             Створіть ініціативну групу для вирішення проблеми. Для цього доведеться регулярно проводити офлайн зустрічі з вашими однодумцями. Але важливо провести першу таку зустріч і створити на ній ініціативну групу із зацікавлених осіб. Визначте час і місце проведення зустрічі, повідомте потенційним учасникам номер свого телефону та інші доступні засоби зв’язку.

Якщо дозволяє погода, то зустріч можна провести просто неба. Головне, щоб ви добре чули і бачили учасників зустрічі та фіксували їхні пропозиції. Обов’язково складіть список учасників зустрічі і обміняйтеся з ними номерами телефонів та іншими засобами зв’язку. Для подальшого спілкування учасників ініціативної групи можна створити закриту групу або чат у соціальних мережах і обговорювати спільні плани діяльності та завдання.


3. Створіть громадський комітет. Щоб легалізувати діяльність ініціативної групи, бажано створити на її базі і зареєструвати громадське об’єднання: провести установчі збори, вибрати на них назву об’єднання   і визначити мету його діяльності, обрати керівника, його заступника чи заступників і т.п. Вся процедура щодо створення та реєстрації громадських об’єднань детально прописана в  Законі України «Про громадські об’єднання», тому ми не будемо його переповідати.  Єдине, що можемо порадити – створювати ГО  без статусу юридичної особи і легалізувати його шляхом повідомлення органів юстиції. А якщо з часом  виникне необхідність, то можна буде створити і повноцінну  громадську організацію і статусом юридичної особи та іншими реквізитами.

Хочемо звернути увагу, що зареєстровані громадські об’єднання, навіть якщо вони нараховують кілька осіб, мають досить широкі права для досягнення визначених цілей (мети) діяльності об’єднання. Вони прописані у ст. 21 Закону України «Про громадські об’єднання». Навчіться правильно користуватися цими правами.


3.             Переходьте до практичної діяльності. Відповідно до ЗУ «Про громадські об’єднання», громадські об’єднання мають право  брати участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об’єднання та важливих питань державного і суспільного життя.Припустимо, що ви вирішили займатися захистом довкілля у своєму районі і  для цього вже створили громадську організацію. Що далі?

Поцікавтеся, хто ще у вашому місті чи районі крім вас та членів вашої ГО займається подібними проблемами (можливо, вам доведеться об’єднувати з ними свої зусилля). Хто відповідає за вирішення цих проблем  у районній адміністрації  та у виконавчому комітеті міської ради. Спробуйте особисто познайомитися з цими посадовими особами та з’ясувати  коло їхніх обов’язків, а також – які програми існують у цій сфері і як вони виконуються.

Якщо чиновники відмовляють вам в отриманні необхідної інформації або щось приховують, можете від імені своєї ГО надіслати їм офіційний запит про доступ до публічної інформації і отримати необхідну інформацію або копії документів, які вас цікавлять. Вважаємо, що будь-який громадський активіст має досконало знати Закон України «Про інформацію» та  Закон «Про доступ до публічної інформації», оскільки робота з інформацією є основою громадської діяльності.

3. «Діалог з владою: як висловити свої побажання та вплинути на рішення» (матеріал містить інформацію про різні способи звернення громадян до влади: петиції, звернення, скарги, пропозиції).
Цей матеріал опубліковано ГО СМАРТ МЕДІА в рамках Програми «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього матеріалу є винятковою відповідальністю СМАРТ МЕДІА та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Commentaires


bottom of page